Yapılan açıklamada, CBDC çalışmalarının ilk olarak bankalar arası işlemler için uygulanmasının hedeflendiği belirtildi.

Dünya genelinde birçok ülkenin merkez bankası, gelişen teknoloji ile birlikte ulusal para birimlerinin dijital versiyonu hakkında çalışmalara başladı. Ülkelerin merkez bankaları bünyesinde oluşturulan merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) birçok ülkede oluşturulup pilot çalışma kapsamına alındı.

Şimdi ise bu ülkelerin arasına katılmak için adım atan Suudi Arabistan Merkez Bankası (SAMA), kısa süre önce yaptığı açıklamada, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile ilgili planlarının olduğunu duyurdu.

SAMA tarafından yapılan açıklamada, CBDC çalışmalarının ilk olarak bankalar arası işlemler için uygulanmasının hedeflendiği belirtildi. Böylece banka, merkez bankasının bu teknoloji üzerinde denemeler yapmasını ve CBDC kullanmanın avantajlarının keşfedilmesini istiyor.

--

--

Küresel anlamda kripto paraların benimsenmesi ile birlikte, kripto para sahiplerinin sayısında ciddi oranda artış yaşandığı belirtildi.

Kripto para borsası Crypto.com, kısa süre önce yayımladığı “Kripto Para Piyasası Boyutlandırma” başlıklı raporunda, 2022 yılına ait bazı analizlere yer verdi.

Raporla ilgili açıklama yapan Crypto.com, elde edilen analiz sonuçlarının, Bitcoin ve Ethereum on-chain verileri, anketler ve kendi dahili verilerinin bir kombinasyonu ile elde edildiğini belirtti.

Küresel anlamda kripto paraların benimsenmesinin arttığını belirten şirket, bu kapsamda da kripto para sahiplerinin sayısında ciddi oranda artış yaşandığını belirtti. Şirket, mevcut finansal çöküş, yüksek enflasyon, Avrupa’daki çatışmaya ve Covid-19 gibi nedenlere rağmen bu benimsenme oranının dikkate değer olduğunu özellikle vurguluyor.

“2022 yılında kripto paraların kabulü, kripto para sahiplerinin sayısının 425 milyona ulaşmasıyla (Aralık 2022) yeni kilometre taşlarına ulaştı.”

--

--