Dünya genelinde bankalar blok zincirine entegre olmaya başladı. Rusya’nın en büyük bankası olarak görülen Sberbank da geliştirdiği blok zinciri platformunu Ethereum ağına entegre ederek gelişmeye devam edeceğini açıkladı.

Sberbank, 30 Kasım 2022 tarihinde yaptığı resmi açıklamada, Ethereum ağındaki akıllı sözleşmeler ve uygulamalarla uyumlu çalışmak tescilli blok zinciri platformu için yeni fırsatlar yaratacağını belirtti. Bu entegrasyon sayesinde geliştiricilerin akıllı sözleşmelerini ve projelerini Sber blok zinciri ile halka açık blok zinciri ağları arasında taşımasının önünü açacağı da belirtildi.

Yapılan duyuruda dikkat çeken bir başka özellik ise Sber blok zincirine kripto para cüzdanı uygulaması MetaMask’ın entegre edilmesi oldu. Yapılan entegrasyon sayesinde kullanıcılar Sber blok zinciri platformundaki varlıklar ve akıllı sözleşmeler ile işlem yapabilecek.

--

--

Jack Dorsey’in Block şirketinin yan kuruluşu olan TBD, Web5 patenti için harekete geçti. Bildiğiniz üzere Jack Dorsey, sıklıkla Web3 teknolojisini yetersiz bulduğunu dile getiriyordu.

Daha merkeziyetsiz ve gizlilik odaklı bir sistem planlayan TBD, Web5 adını korumak için Web5’i ticari marka haline getirmek istediğini kamuoyuna duyurdu. Web5, geliştiricilerin, merkeziyetsiz tanımlayıcılar ve merkeziyetsiz web node’ları kullanarak merkeziyetsiz web uygulaması yazmasına imkan tanıyan, kimlik ve veriler üzerinde sahipliği ve kontrolü kullanıcıya geri veren merkeziyetsiz web platformları olarak karşımıza çıkmaktadır.

--

--

Ukrayna Merkez Bankası merkez bankası dijital para birimi (CBDC) dijital grivna için taslak bir konsept oluşturdu.

E-grivna’ya dair 28 Kasım 2022’de yayımlanan bildiriye göre söz konusu dijital para nakit ve nakit olmayan formlara sahip olacak ve böylece bir paranın tüm fonksiyonlarını yerine getirebilecek.

CBDC projesi üzerine çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Ukrayna Merkez Bankası projeyi sanal varlıklar piyasasından, ödeme firmalarından ve çeşitli devlet organlarından katılımcılarla yürüttüğünü belirtti.

Ukrayna Merkez Bankası’ndan 3 Farklı CBDC Fikri

Duyuruya göre merkez bankası an itibarıyla tasarım ve ana karakteristiklere bağlı olarak değişim gösteren 3 muhtemel CBDC seçeneği üstüne çalışıyor.İlk seçenek e-grivna’yı perakende nakit olmayan ödemeler için kullanılan, akıllı sözleşmeler aracılığıyla programlanmış bir para birimi olarak tanımlıyor.

--

--

Hindistan Merkez Bankası (RBI), kısa süre önce yaptığı açıklama ile ülkenin CBDC projesi olan dijital rupi’nin pilot çalışmasına başlayacağını belirtti.

Ülkenin önde gelen sekiz bankasının katılımıyla gerçekleşecek olan pilot çalışmanın 1 Aralık 2022 tarihinde başlatılacağı bildirildi. İlk olarak dört büyük şehirde başlayacak olan pilot çalışmanın, toplamda dokuz şehri daha kapsayacak şekilde genişletileceği belirtildi.

Hindistan Merkez Bankası yetkilisi, pilot çalışma için belirlenen şehirlerin şunlar olacağını açıkladı:

“Pilot uygulama başlangıçta Mumbai, Yeni Delhi, Bengaluru ve Bhubaneswar olmak üzere dört şehri kapsayacak ve daha sonra Ahmedabad, Gangtok, Guwahati, Haydarabad, Indore, Kochi, Lucknow, Patna ve Shimla’yı kapsayacak.”

--

--