Muhabbit

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, kripto para piyasasını düzenleyen yasa tasarısı hakkında konuştu!

Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, kripto para borsalarının temsilcileriyle yaptığı görüşmeden sonra kripto paralar hakkında açıklamalar yaptı. Elitaş DHA’ya verdiği demeçte şunları söyledi: “Kripto paralarla ilgili görüşmelerdeki amaç, yasaklayıcı değil düzenleyici bir yasal düzenlemeyi ortaya çıkarmaktır.” Kripto paralar Türkiye’nin gündeminde olmaya devam ediyor. Gelecek olan regülasyonları herkes merak ediyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Binance’in Türkiye temsilcileriyle görüştü.

Elitaş, kripto paraları düzenleme konusunda sürekli görüşmeler yaptığını iyi bir düzenleme getirmek istediğini belirtti. Yapılan açıklamalara bakılırsa düzenlemenin amacının daha çok yatırımcının haklarını korumakla ilgili olduğunu söyleyebiliriz.

Haberin devamı Muhabbit.com’da

Bize katılın !

Bizi takip edin !

ABD’de çıkacak potansiyel bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) olumlu ve olumsuz yanları incelendi.

FED (ABD Merkez Bankası) uzun süredir merakla beklenen merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) raporunu 20.01.2022 Perşembe günü yayımladı. FED raporunda, “ABD’de çıkacak potansiyel bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) olumlu ve olumsuz yanlarını incelediğini” belirtti.

Raporda kamuoyu, bir CBDC’nin yerel ödemeler sistemini iyileştirip iyileştiremeyeceği ve nasıl geliştirebileceği konusunda tartışmaya ve yorum yapmaya davet ediliyor. Ayrıca raporda herhangi bir politika biçiminin desteklenmediği belirtiliyor. Bu raporun politika gözlemcileri ve kongre üyeleri tarafından uzun süredir beklendiği biliniyor. FED bu adım ile CBDC alanındaki çalışmalara önemli bir giriş yapmış oldu. Raporda, dijital dolara yönelik bir hareketin kongre mahkemesinde olduğu da ifade ediliyor.

Haberin devamı Muhabbit.com’da

Bize katılın !

Bizi takip edin !

Afrika Kıtası, kripto para ekosistemindeki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor!

Kripto para ekosistemi içinde yer alan oyun endüstrisi gelişmeye ve yatırım almaya devam ediyor. Bu kapsamda her geçen gün yeni girişimler çıkarken, bu girişimlere verilen destek miktarı da artmaya başladı. Özellikle de Afrika kıtası bu alanda diğer bölgelerden pozitif yönde ayrışmaya başladı.

Blockchain analitik firması Chainalysis, kıtadaki kripto para pazarının 2020 ile 2021 arasında %1,200 büyüdüğünü belirtiyor. Burada önemli bir paya sahip olan oyun endüstrisinin ise önümüzdeki 10 yıl içinde katlanarak büyümesi ve Web3, oyna-kazan iş modelleri için yeni fırsatlar yaratması bekleniyor. Bu gelişmeler ile birlikte Web3 ve sosyal oyun platformu Carry1st, oyun endüstrisinin önde gelen merkezi haline gelmesi düşünülen Afrika’ya açılmak üzere yeni bir girişim fonu başlattığını duyurdu.

Haberin devamı Muhabbit.com’da

Bize katılın !

Bizi takip edin !

Singapur kripto paralara sert düzenlemeler getirmeye başladı!

Singapur, kripto para reklamlarına yasak getirdikten sonra şimdi ise Bitcoin ATM’lerini yasaklamaya karar verdi. Singapur’daki bütün kripto para ATM’leri, görevliler tarafından kaldırılıyor. Singapur, kripto paraları yüksek riskli varlıklar olarak tanımladığı için kripto paralara olan erişim kolaylığını yavaş yavaş bitirmek istiyor.

Singapur Merkez Bankası’nın talebi üzerine, Singapur’un en büyük ATM üreticisi Daenerys & Co., 18 Ocak Salı günü faaliyetlerini askıya aldığını söyledi. Daenerys konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Singapur Merkez Bankası’nın ATM’lerle ilgili yeni kararı bizim için de sürpriz oldu.”

Haberin devamı Muhabbit.com’da

Bize katılın !

Bizi takip edin !

Opera yeni ürünüyle beraber birçok kripto para kullanıcısını kendi tarayıcısına çekmek istiyor.

Opera, Web3 entegrasyonuna sahip bir internet tarayıcısı olan “Crypto Browser Project”in beta sürümünü başlattı. Opera, çıkardığı yeni tarayıcıyla birlikte hedef kitlesinin kripto paralarla ilgilenen kullanıcılar olduğunu açıkladı. Opera, yeni tarayıcısıyla kripto paralarla işlem yapan kullanıcıların işlemlerini kolaylaştırmak istiyor.

Tarayıcının yeni özelliğiyle birlikte kullanıcılar, her yeni sayfada cüzdanlarında oturum açmak zorunda kalmadan dAppler arasında geçiş yapabilecek. Bu özellik, Opera cüzdan entegrasyonuna sahip herhangi bir uygulama için geçerli olacaktır.

Haberin devamı Muhabbit.com’da

Bize katılın !

Bizi takip edin !

Danışmanlık firması Gartner, kripto para ekosisteminde işlenen suçların 2024’e kadar %30 düşeceğine dair öngörüde bulundu.

Büyük bir danışmanlık firması olan Gartner, kripto para ekosisteminde işlenen suçlar ile ilgili bir çalışma yaptı. Firmaya göre 2024 yılına kadar suç oranlarında %30’a varan bir düşüş sağlanacak. Olası düşüşün sebepleri ise; blockchain ağlarındaki şeffaflık ve suçları engelleyecek enstrümanların geliştirilecek olması.

Blockchain Ağlarındaki Şeffaflık

Geçtiğimiz yıl (2021), kripto para alanında işlenen suç miktarı bir önceki yıla göre artış gösterdi. Bu verinin aksine danışmanlık firması Gartner, önümüzdeki yıllarda bu oranın azalacağına inanıyor. Blockchain ağlarında yapılan transferlerin izlenebilirliği ve bu çalınan kripto paraların hiçbir yerde nakite dönüştürülemeyecek olmaları, suçluların önüne geçecek.

Haberin devamı Muhabbit.com’da

Bize katılın !

Bizi takip edin !

Avalanche ekosisteminin StableSwap projesi Platypus üzerinde nasıl stake edilir?

Avalanche ekosisteminin StableSwap projesi Platypus, son günlerde gündemden düşmüyor. Platypus’un Beta lansmanıyla birlikte, Temel Havuz (Base Pool) ve Artırma Havuzu (Boosting Pool) üzerinden nasıl likidite madenciliği yapılabileceğini göstermek için bu basit kılavuzu hazırladık. Hazırlık Aşamaları

Metamask’ten Avalanche Ağına Geçiş

  1. Metamask’i kurun ve Avalanche Network’e geçiş yapın. MetaMask’ten Avalanche ağına geçişin nasıl yapılacağına dair yazımızı inceleyebilirsiniz.
  2. DApp’imizi başlattığınızda, bir açılır pencere ile Platypus ve Metamask cüzdanınız arasındaki bağlantıyı onaylamanız istenecektir. “Onayla” sekmesine tıklayın.
  3. Platypus, gas fee için AVAX (C-chain) kullanır. Bu yüzden Platypus’ta para yatırmak veyahut alım satım yapmak için hesabınıza AVAX ile para yatırmayı unutmayın.

Haberin devamı Muhabbit.com’da

Bize katılın !

Bizi takip edin !